KAYSERİ'DE BAĞ EVLERİ (HACILAR)

HACILAR BAĞINA GİDİYORUZ
Kayseri'de bağcılık ayrı bir keyiftir. Birçok Kayserili'nin şehir evlerinin dışında, yazın taşınarak keyfini sürdüğü bağları vardır. Her ne kadar taşınmasalar da, yazın çoğu zamanını babam bağda geçirir. Meyve ağaçlarını budamak, köklerini kireçlemek, sağda solda biten otları temizlemek onun için ayrı bir keyiftir. Bu yüzden yazın gelmesini dört gözle bekler. Fırsat bulup Kayseri'ye gittikçe hep birlikte bir bağ gezisi yaparız.


Erciyes'in eteklerinde yol alarak ilerliyoruz, yukarı doğru tırmandıkça hava dahada bir serinliyor.



Taşınmadıkları için babam evi yaptırmaya gerek görmemiş. Ev orjinal eski bir bağ evi. Sol tarafta tek göz bir oda, hemen yan tarafındaki kapı ise tokana adı verilen mutfak kısmı.


Küçükken aşırmalarla içinden su çekip kar suyu içtiğimiz, ama bağlara artık su geldiği için kullanılmayan emektar kuyumuz.



Bir köşede artık süs niyetine bekleyen ve yeni gelen çeşmeye gıptayla bakan taş çeşmemiz. Kuyudan suyu çekip üstünden içine doldurur, sonra da el yüz, bulaşık vs. yıkardık...



Arkadaki ev yine eski bir bağ evi, öndeki ne zaman kondurulmuş oraya anlayamadım!!!



Artık kullanılmayan komşunun evi


Yıkılmış tol ve ocaklık. Tol, ön kısmı açık olan ve oturulan yerdir, akşam yatarken ya kapalı odaya geçilir, ya damda yatılır ya da tolun önüne büyükçe bir örtü gerilirdi.


Komşunun artık bahçe sulamak için kullandığı eski kuyusu



Babamın bağ manzarası muhteşemdir. Bütün Kayseri ayaklar altındadır. Kuyunun başından bakılınca görünen bu manzara Kızıltepe ve arkasında Ali Dağı.


Bu da Küçük Kızıltepe



Ayrılma zamanı geldi



Yol üstünde yeni yapılmış bir köşk ve arkasında Erciyes





Hacılar Köyü'nden günbatımı......



Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !